середа, 21 липня 2021 р.
Поетеса з легіону безсмертних
Людина, яка «ламала усі межі», залишалася собою за будь-яких обставин, вміла повести за собою, була харизматичною і послідовною у всіх своїх вчинках. Таких людей у світі небагато, але вони є у кожної нації, на кожному відрізку часу. Олена Теліга була саме такою — взірцем послідовності та пасіонарності.
Ось якою згадував Олену український прозаїк і журналіст Улас Самчук: «Для мене вона була великою несподіванкою і відкриттям. Я був гостро вражений її екзальтованістю, напруженою, невтомно грайливою вдачею».
А ось спогад письменника Євгена Маланюка: «Вона вся була якимось протестом проти сірості, безбарвності, нудоти життя… Це була людина, яка хотіла радості, і ще раз радості з королівськими значеннями цього слова».
Жива, весела, розумна, емоційна жінка, яка«випереджала свій час». А ще — жінка-загадка, яку досі важко розгадати попри те, що факти її героїчної біографії вже відомі широкому загалу.
Олена Теліга народилася у російській глибинці, але стала однією з найполум’яніших борців за незалежність України. Життєва дорога Олени Теліги – це Росія, де вона народилась, Україна, де відігралась її головна життєва битва, це також еміграція до Польщі й Чехословаччини, де жила найдовше і писала вірші.
Ми повинні говорити про естетичні якості її поезії. Це була поезія, яка продовжувала ідеї Лесі Українки, власне, оця поезія мужня, мужня не по-жіночому, така могутня. «Не треба слів, хай буде тільки діло» – це поезія, яка найбільше характеризує її тодішнє кредо.
Поезія Олени Теліги мусить стати широко знана і мусить наша молодь виховуватися на зразках цієї мужності й цієї непересічної особистості, яка усю себе віддала на вівтар своєї батьківщини.
Хотіла йти «крізь січні в теплі квіти», «крізь біль розлук у радість стріч».
Але її довелося йти крізь крижаний лютий. «Сніги і вітри над моєю Вітчизною». Але вона вірила – «за цими снігами і вітрами відчувається вже сонце і зелена весна… Дожити б …»
Саме цієї Весни і цього Сонця не побачила , бо сама собі вибрала і напророчила таку смерть.
До 115 – річчя з дня народження О. Теліги, для своїх користувачів, ми підготували та провели поетичну акварель «Поетеса з легіону безсмертних».
Загинула Олена Теліга в Бабиному Яру, 22 лютого 1942 року.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар